ACM ICPC 2010-2011, Northeastern European Regional Contest

5:00:00 of 5:00:00
status: over

runs: 2480, accepted: 571
last success: Tbilisi SU 4 (Varamashvili, Mamageishvili, Saghinadze), K, 4:58:50

TeamABCDEFGHIJK=TimeRank

SPbSU ITMO 2 (Akhi, Bannykh, Poromov)+
13:12
+
171:52
+
259:38
+1
104:11
+
42:47
+
97:10
+
49:10
+
197:37
+
23:09
+1
155:52
+
80:34
1112301
Moscow SU 1 (Astakhov, Kornakov, Kumok)+1
31:54
+1
180:47
-6+
81:38
+
28:45
+
45:36
+
67:02
+
161:01
+2
84:11
+
219:07
+
94:07
1010702
Moscow SU 2 (Fedorov, Kaluzhin, Rogulenko)+1
52:58
+3
282:57
.+1
126:09
+
70:15
+
29:07
+1
159:02
+1
245:44
+
78:54
+2
293:59
+2
202:38
1017563
SPbSU ITMO 1 (Isenbaev, Kapun, Melnikov)+
11:07
+1
195:57
-1+1
104:19
+
38:27
+1
85:01
+1
189:46
+1
200:14
+
23:23
.+
47:44
99924
Moscow IPT 1 (Dlugach, Gimadeev, Shishkin)+
13:45
+
243:46
.+
39:22
+
65:03
+
124:16
+1
104:31
+
248:28
+
60:30
.+
81:22
99975
SPb SU 1 (Fondaratov, Levin, Smirnov)+
15:04
+1
235:19
.+
69:37
+1
50:58
+
111:50
+1
92:02
+
185:27
+
52:32
-3+1
129:47
910186
Nizhny Novgorod SU (Epifanov, Shmelev, Vadimov)+
12:33
+
271:42
.+
54:41
+1
44:57
+
98:51
+
129:30
+
295:13
+
68:35
-1+1
117:42
911287
Saratov SU 2 (Ivanov, Kuznetsov, Rakhov)+
12:38
+2
276:59
-1+
65:19
+
39:43
+1
56:22
+5
216:41
+1
199:05
+
26:19
-13+
77:58
911468
South Ural SU 1 (Bich, Bogatirev, Vasilenko)+
17:48
+4
254:15
.+
87:10
+
115:15
+
167:30
+
189:22
+
296:26
+
78:14
-1+1
139:20
914429
Ural SU 1 (Dublennykh, Kurpilyanskiy, Rubinchik)+1
39:04
+
172:59
.+6
289:13
+2
94:16
+1
174:26
+1
57:34
+4
285:10
+
91:15
.+
105:53
9160610
Moscow SU 3 (Cherepanov, Kharitonov, Melnikov)+3
30:49
+3
296:44
.+2
196:09
+
88:17
+1
64:50
+
119:15
+1
287:47
+1
129:30
.+
254:04
9168311
Belarusian SU 1 (Pisarchyk, Udavichenka, Yarats)+
39:11
-1.+2
78:20
+1
20:35
+
100:58
+
112:43
+
183:51
+
49:40
-1+
147:18
878812
Moscow IPT 3 (Akolzin, Rukhovich, Verkhoglyadov)+
20:02
-2.+
82:45
+1
46:21
+2
118:12
+
139:50
+1
261:18
+1
73:19
.+
151:40
899013
Belarusian SU 2 (Kolesau, Labanau, Pronin)+
34:09
+3
279:25
.+
138:22
+2
39:16
+3
173:58
+
112:22
.+
78:48
-15+
54:05
8106714
Orel STU (Kouprin, Valukhova, Vetrov)+
16:57
..+
101:23
+1
62:49
+
165:35
+
153:32
+
273:12
+1
90:43
.+2
280:28
8122015
Perm SU 1 (Ponomarev, Sergeev, Serovikov)+
41:58
..+4
291:53
+1
97:53
+1
175:19
+
255:34
+
151:22
+
110:21
-6+
51:50
8129116
Saratov SU 1 (Agapov, Bondarenko, Fefer)+
15:45
..+
41:48
+4
160:04
+
81:57
+
223:10
-7+
55:37
.+1
172:26
784717
SPb SU 2 (Gladkikh, Samojlov, Udalov)+
25:24
..+
96:43
+
79:48
+1
133:10
+
211:35
.+1
92:50
.+
263:39
793918
SPb SU 4 (Belous, Nenashev, Sokolov)+1
56:08
-4.+
80:40
+
88:23
+
31:51
+2
289:23
.+1
133:49
.+3
160:43
797719
SPbSU ITMO 4 (Alexandrov, Kazakov, Sergushichev)+2
25:14
..+6
205:47
+1
73:39
+
109:45
+
134:07
.+1
54:03
.+
205:10
7100520
Kazakh-British TU 1 (Kanapin, Baizhikenov, Yessenamanov)+
34:17
..+
164:25
+
75:15
+
101:50
+
282:06
.+
57:58
-1+4
253:24
7104621
Novosibirsk SU 1 (Kurtov, Scherbina, Zaytsev)+2
19:53
+1
214:28
.+1
90:16
+3
51:39
+
103:29
+
137:34
.+4
229:43
.-57106322
Vyatka SU 1 (Chistyakov, Stolbova, Vyaznikov)+
17:29
..+
157:01
+1
79:02
+1
123:53
-1+
251:37
+3
148:00
.+1
267:17
7116223
SPbSU ITMO 3 (Komarov, Mayorov, Nigmatullin)+
36:46
-3.+
83:16
+1
127:37
+
141:37
+
183:45
+1
285:22
+6
157:48
-1.7117224
Tyumen SU 1 (Chernenkov, Pidzhakov, Prudaev)+
19:40
..+1
74:41
+4
99:11
+2
148:22
+3
240:44
-2+2
122:27
.+
280:20
7122225
Ural SU 4 (Kantorov, Mukhametianov, Schelkonogov)+
23:27
..+
46:41
+
98:14
+3
253:26
+3
230:24
-2+1
127:40
.+1
293:30
7123026
Kazan FU (Enkov, Kornienko, Larin)+1
37:21
..+1
279:48
+1
97:57
+1
156:09
+
182:54
.+3
119:27
-1+1
267:18
7129727
Belarusian SU 3 (Bahdanau, Kalinnikov, Sobol)+
39:24
..+
82:31
+1
28:11
+1
133:15
-8.+
64:55
.+
145:01
653128
Moscow IPT 2 (Gorshenin, Pimenov, Volkhin)+1
66:07
..+
63:14
+2
55:54
+
104:24
+2
198:07
.-6.+
229:25
681529
Novosibirsk SU 2 (Vasilevskiy, Mezin, Stenenko)+
18:23
..+
85:09
+2
55:59
+
229:05
+
136:37
.+3
199:50
..682230
Tomsk SU 1 (Kolupaev, Panin, Chadnov)+
24:54
..+4
161:57
+
69:30
+2
218:35
-7.+
49:40
.+4
167:59
688831
Russian-Armenian SU 1 (Yeghiazaryan, Saribekyan, Saribekyan)+
35:16
..+
84:39
+
113:24
+2
196:10
-1.+2
181:57
.+
215:34
690432
Tomsk SU 2 (Zharkov, Doskoch, Afanasyev)+2
49:14
..+2
98:07
+
118:59
+1
194:39
-1.+
87:50
.+
287:27
693333
Tomsk PU 1 (Ryzhov, Alipov, Khaustov)+
18:22
..+3
228:14
+1
74:19
+
231:33
+
116:19
.+2
158:42
..694534
SPb SU 3 (Medyanikov, Pologova, Svidersky)+2
59:28
..+
156:19
+1
115:11
+2
204:29
+1
236:55
.-1.+
74:35
696435
Samara SAU 2 (Egorov, Glashenko, Semushin)+1
30:31
..-7+1
94:42
+1
212:07
+2
158:12
.+
146:48
-1+
272:02
6101236
Belarus SUIR 1 (Ropan, Tkachenka, Zhlobich)+
26:38
..+
90:34
-6+2
169:22
+1
229:58
.+2
297:02
.+1
214:43
6114537
Tbilisi SU 4 (Varamashvili, Mamageishvili, Saghinadze)+
33:15
..+
95:57
+3
162:12
-4+3
187:54
.+2
217:28
.+
296:13
6115038
Latvia U 2 (Frolovs, Vihrovs, Vilcins)+
29:40
..-3+1
222:04
+
188:37
+
229:51
.+2
166:36
.+1
261:58
6117539
Nizhny Novgorod STU (Lazarev, Lopatkin, Mkhitaryan)+1
28:37
..+
133:31
.+1
199:18
+3
296:09
.+2
145:37
-1+1
268:46
6122940
Petrozavodsk SU 2 (Basunkov, Fedulin, Filippov)+
29:49
..+
162:24
+
47:37
+
169:02
-7.+
82:19
.-1548941
Ufa SATU (Akhmetzyanov, Marin, Nefedov)+
22:29
..+
38:20
+2
91:46
+2
204:22
-6.+
101:52
.-4553642
Petrozavodsk SU 3 (Filev, Ioffe, Sedov)+
30:23
..+
188:33
+
57:31
+
99:43
..+4
135:22
..558943
Moscow SU 4 (Evstropov, Ivlev, Pyaderkin)+
53:05
..-26+3
78:09
+
86:24
..+3
127:39
.+
154:10
561844
Belarusian SU 4 (Belahlazau, Malevich, Zhgirovski)+1
22:55
..+
180:29
+
70:57
+
136:27
+
295:53
.-11..572345
Saratov SU 3 (Davtyan, Kholkin, Kudryashov)+
32:25
..+
179:29
+1
151:32
+1
227:29
-1.+3
161:46
.-7585046
Tver SU (Nosov, Timurov, Vlasov)+
22:25
..+
247:53
+1
72:51
-8+2
278:52
.+1
213:56
..591247
Acad Phys Tech U (Oparin, Podkhalyuzin, Timofeev)+
57:35
+1
295:35
..+1
176:43
+1
111:42
+1
203:23
.-2..592248
Volgograd SU (Karpov, Kochnev, Stepanov)+
29:18
..+2
172:07
+5
218:10
+2
262:29
-2.+2
117:21
..5101849
Tbilisi SU 1 (Kutsia, Merabishvili, Gabisonia)+2
113:49
..-11+2
195:45
.+
64:04
.+6
231:42
.+
244:50
5104750
Saratov SU 4 (Bashkin, Murylev, Olshin)+
18:30
..+1
233:38
+10
289:34
+1
201:58
..+1
142:40
..5114351
Volgograd STU (Chalyshev, Kokonkov, Zhorin)+1
24:54
..-8.+
220:44
+3
294:33
+
291:04
+7
112:49
..5116152
Kant SU of Russia 1 (Balychev, Kostrikov, Vashchegin)+3
45:48
..+
267:42
+2
102:57
+7
207:11
+7
182:29
.-5-1.5118353
Altai STU 1 (Uvarov, Izbyshev, Yesipenko)+
29:38
..+
227:35
+6
181:05
-1.+3
275:24
+3
243:18
..5119554
Astrakhan SU (Gorbachev, Gorbacheva, Kobelkova)+
21:06
..+
121:03
+
73:49
+1
272:40
..-2..450755
South Ural SU 2 (Bich, Khairislamov, Tsybulevskiy)+
24:52
..+
181:21
.+1
232:59
-3.+
106:03
..456356
Novosibirsk SU 3 (Gejdarov, Morozov, Beloshapko)+1
45:08
..+1
182:13
+2
190:25
.+
165:13
....466257
Kazakh-British TU 3 (Almakhan, Aitbayev, Satylkhanov)+
30:55
...+3
154:13
+2
255:25
..+3
133:16
.-5473258
Belarus SUIR 2 (Brukau, Liaukevich, Tanasiuk)+1
29:28
..+1
180:05
+2
239:27
.+
205:04
.-10..473359
Tyumen SU 2 (Durynin, Krasnoperov, Suppes)+
30:23
..+1
144:23
+15
256:33
-1..+
75:37
..482560
Perm SU 2 (Akimov, Osherov, Zayakin)+2
82:12
..+3
212:44
-5+5
291:36
..+2
132:18
..495761
Taganrog TI 2 (Druppov, Golubev, Lyz)+
29:10
..+
52:09
...+
203:29
-12..328462
Moscow EPhI 1 (Alyushin, Egorov, Kolmar)+
33:08
..-6.+
104:50
-4.+4
113:37
..333063
Moscow EPhI 2 (Ayrapetyan, Khazov, Minaev)+
49:10
.....+
66:37
.+2
187:07
-4.334264
Taganrog TI 1 (Alexandrov, Oleynikov, Tarasov)+
16:01
..+2
117:11
-7.-12.+2
171:03
..338465
Vyatka SU 2 (Korchemkina, Prozorova, Suhih)+
22:23
..-5+
116:38
..-2+
247:20
..338566
Adyghe SU (Kasparyan, Shovgenov, Siunov)+
23:50
..+
135:57
+4
160:30
-2-1.-7..339867
SPb SPU 2 (Kozhevnikov, Rutsky, Silakov)+
18:19
...-5+2
162:43
..+
184:28
..340468
Samara SAU 1 (Dergunov, Gaidel, Shamashov)+
44:00
..+
233:02
-1.+
131:02
.-3..340869
Far Eastern FU 2 (Chistyakova, Solovets, Zhuplev)+
28:39
.....+3
245:45
.+1
92:09
..344570
Yerevan SU 3 (Kostandyan, Blrtsyan, Bayatyan)+
51:13
..+
298:28
+1
153:41
.-2....352271
Kant SU of Russia 2 (Lepekhin, Zhasan, Zhmaev)+
25:32
...-2+1
262:31
..+4
170:52
..355772
Tyumen SOGU (Kobelev, Kostyanetsky, Megenniy)+
48:04
..+
259:18
-1.+
280:42
.-7..358773
Kazakh-British TU 2 (Li, Utkelbayev, Yesmukhanov)+
36:08
..-2.-2+1
290:39
.+1
260:06
..362674
Ural SU 2 (Dolgorukov, Soboleva, Tekhazheva)+
71:31
..-13+4
258:46
+
221:47
..-4..363075
Grodno SU (Dzichkouski, Siarhei, Ulezla)+
25:07
....+2
239:19
..+4
294:33
..367876
IM Siberian FU (Demidenko, Magdenko, Snetkov)+2
48:30
..+
246:43
....+5
248:04
..368277
Orenburg SU (Chertkova, Savelyev, Yakovleva)+3
40:23
..+2
210:29
-13...+15
223:48
..387378
HS of Economics 2 (Andrushko, Ivanov, Nasyrov)+3
256:54
...+5
223:43
.+
243:47
....388279
Novgorod SU (Klimushenkova, Mihailov, Mukhina)+
19:25
..+1
86:15
-1.-2....212580
SPb ETU (Chekh, Egorov, Zaharov)+
35:30
.......+
141:48
..217681
Ulyanovsk STU (Erofeev, Folunin, Kadeev)+1
35:56
..+
136:49
-3...-1..219182
Kyrgyz-Russian Slav U 1 (Balay, Yeremenko, Mansurov)+
39:48
..+
168:59
..-2.-18-1.220783
Ural SU 3 (Gein, Klimov, Kuznetsov)+
36:48
..-15-7...+2
136:24
..221284
Siberian SUTI 1 (Sorokin, Ignatovitch, Albrekht)+1
27:12
..-1+3
118:38
......222585
Yerevan SU 1 (Hakobyan, Chatrchyan, Shatakhtsyan)+
31:17
..-2+1
205:11
...-4..225686
Tambov SU (Ilchenko, Litvinov, Zhabin)+1
52:06
...-4...+1
169:05
..226187
Ural FU (Dolganov, Nigmatullin, Petrenko)+
34:16
..-3-2...+1
213:23
..226788
Kazakh NU 1 (Kutybayev, Isabayev, Turar)+
63:39
..+
206:57
....-20..226989
Latvia U 1 (Arins, Backurs, Prusis)+
40:24
..-6....+
230:34
..227090
MSU Tashkent 1 (Lazarev, Muhitdinov, Storozhev)+
33:35
..+
242:33
-3.-6....227591
Kaunas TU (Kazlauskas, Mitkus, Viktor?ik)+
25:49
..+1
260:13
-5-4..-6..230592
Tbilisi SANGU 1 (Gulitashvili, Rukhadze, Benidze)+
53:50
...+4
187:14
.-3....232093
Obninsk I for NPE (Dmitriev, Kozlovskij, Mikhajlov)+
24:12
...-10...+5
213:33
..233794
Altai STU 2 (Silin, Boychenko, Kazantsev)+1
39:58
..+6
183:06
..-8....236295
Baikal SU of EL (Leonov, Chepchenko, Gladkih)+2
65:38
...-6.+2
230:20
....237596
Russian-Armenian SU 2 (Gevorgyan, Grigoryan, Hovsepyan)+3
143:27
...-1.+1
166:13
.-2..238997
Bauman Moscow STU (Berestinsky, Kabykin, Sameluk)+1
46:28
...-1.-1.+7
185:37
..239198
Novokuznetsk FI (Goncharov, Aksyonov, Kiyaev)+1
171:39
...-2...-2.+
209:29
240099
Yaroslavl SU (Afanasyev, Bykova, Delyukin)+1
34:33
..-5-3+4
290:10
.-2.-1.2424100
Moscow AI 1 (Makarov, Shashin, Shtykov)+
40:58
...-7...+5
290:55
..2430101
Moscow AI 2 (Arzhnikov, Checherinda, Talalay)+1
36:22
...+6
273:19
...-6..2449102
Moscow SI of Steel and Alloys (Bulatov, Mukovozov, Volkov)+5
293:58
...-6.....+1
82:59
2495103
SDU 1 (Baizhanov, Tibeyev, Prokopyev)+4
234:38
...-6...+2
186:22
..2540104
Tbilisi SU 2 (Peikrishvili, Barbakadze, Megreli)+7
232:08
..-9..+1
165:59
.-1..2557105
Tartu U (Karabut, Nikiforov, Shelajev)+
22:51
.......-11..122106
ISIT Siberian FU 2 (Tcvetcih, Minkin, Tcvettcih)+
23:38
...-6.-3....123107
Magnitogorsk STU (Dyatlov, Lobanov, Sergeev)+
24:18
..-12....-2..124108
Rybinsk SAAT 2 (Balykina, Begunov, Lukyanov)+
27:00
...-2.-15.-7..127109
Novosibirsk STU 2 (Astapova, Sidorov, Akberov)+
32:16
..-1....-3..132110
Irkutsk ISRU (Shlykov, Mukhometzianov, Muftakhov)+
33:00
........-2.133111
Tashkent U of IT Urgench 3 (Yusupov, Shulepov, Annamurotov)+
34:10
.......-9..134112
Russian-Armenian SU 4 (Shashikyan, Yengibaryan, Horomyan)+
34:54
..-21-1......134112
Kyrgyz-Russian Slav U 2 (Bekbolot, Bachevsky, Fedotov)+
37:38
.....-1.-4..137114
Kazakh-British TU 4 (Sakhariyev, Bekibayev, Myrzakhanov)+
39:13
...-3...-10..139115
Altai STU 3 (Lutsenko, Dyatlov, Zinchenko)+
39:57
...-6......139115
Gomel SU (Hramyka, Timoshkov, Veraksich)+
40:41
..-1-14...-5..140117
Pskov SPI (Barsuk, Nurgaliev, Reshetnikov)+1
33:03
...-4...-5..153118
Buryat SU 1 (Skvortsov, Bragin, Baldanova)+
56:52
..-14-4...-4..156119
SDU 4 (Askarov, Mukhamadiyev, Ilin)+1
38:22
...-2...-6..158120
Buryat SU 2 (Garnyshev, Badmaev, Zalutskii)+
58:30
...-3...-3..158120
Far Eastern NU 1 (Malyavin, Sosnov, Stepanets)+2
21:45
...-2.-11.-5..161122
Petrozavodsk SU 1 (Bezdelnikov, Myavrya, Senichev)+1
41:51
...-6...-9..161122
Intl ITU 1 (Zhumazhanov, Mustafina, Kairanbay)+1
45:43
..-3-9......165124
Amur SU (Morov, Savenkov, Novikov)+
65:49
...-7......165124
Vilnius U (Budri?nas, Pajarskas, Sutkevi?ius)+
66:03
...-4...-1..166126
ISIT Siberian FU 1 (Tutatchikov, Chudov, Tomilov)+1
48:02
...-1...-3..168127
Tbilisi IBSU 1 (Kupatadze, Kupatadze, Beridze)+
68:23
-1..-6......168127
East-Siberian STU (Gilev, Vershinin, Sambyalov)+1
49:45
..-5-2......169129
Far Eastern SU (Bolotov, Fedorets, Sakharov)+
72:06
...-2......172130
Kazakh NTU (Tolenbekov, Kozhayev, Sagyndykov)+1
55:31
...-2...-2..175131
Siberian SUTI 2 (Demidov, Rogatnev, Miroshnikov)+
75:54
...-3...-10..175131
SDU 2 (Abashova, Mukashev, Zhurtbayev)+2
39:53
...-2...-3-9.179133
Siberian SIU (Gladilkin, Kutepov, Makov)+1
59:43
.......-9..179133
HS of Economics 1 (Bazhanov, Egurnov, Egurnov)+1
60:40
...-2...-8..180135
Novosibirsk STU 1 (Kosminova, Dubovik, Kuznetsov)+2
41:18
...-11....-1.181136
Ugra SU (Kuramshin, Sinitsyn, Karelin)+2
44:20
...-1...-7..184137
SDU 3 (Zhakenov, Zhiyenbay, Kulmyrza)+1
64:58
-5.-4-3......184137
Tashkent U of IT Urgench 2 (Quromboyev, Batirov, Yusupov)+1
65:44
...-5......185139
Rybinsk SAAT 1 (Mirzoyan, Shirkin, Smirnov)+2
52:04
..-2-4....-1.192140
Tashkent U of IT 3 (Atadjanov, Erjanov, Atadjanov)+
102:15
.......-4-3.1102141
Intl ITU 4 (Razakhbergenov, Kenzheyev, Kabak)+2
72:08
..-3.......1112142
Belarusian SU of Transport (Kapusta, Kuznetsov, Khaneev)+3
54:53
...-7.-2....1114143
Tashkent U of IT 4 (Platonov, Khayruddinov, Tsoy)+1
96:27
..-3....-1..1116144
Kostanay SU (Tuyakbayev, Kalinin, Berdnik)+
116:50
...-6......1116144
Pomor SU (Danilov, Kalinin, Rodionov)+1
99:49
..-1-6...-1..1119146
Intl ITU 2 (Frolov, Nurushev, Serik)+3
68:43
.......-15..1128147
Intl ITU 3 (Mramornov, Toiteyev, Shokobalinov)+3
77:51
...-6......1137148
Tbilisi SU 3 (Shavgulidze, Ambroladze, Isakadze)+2
99:41
.....-6....1139149
Tomsk SU of CSR 1 (Andreeva, Minin, Kupreychik)+
146:30
..........1146150
Irkutsk STU (Amvrosov, Gerasimov, Breusov)+
148:08
..-9-7......1148151
NU of Uzbekistan 2 (Sadikov, Fedorkin, Ahmedov)+1
129:01
...-5.-8....1149152
Tbilisi SANGU 2 (Kokaia, Jibladze, Kvirkvia)+2
128:39
.....-5....1168153
Baku MSU 1 (Kemyakov, Yeskin, Tagiyev)+1
152:14
..........1172154
American U Central Asia (Stus, Dzhakishev, Takyrbashev)+
172:03
...-3......1172154
Baku Qafqaz U 2 (Agayev, Agayev, Maharov)+1
162:58
.......-12..1182156
East Kazakhstan KSTU (Kurochkin, Bogatyrev, Bublikov)+
185:02
...-2......1185157
Tomsk PU 2 (Vlasov, Rusinov, Pukhlyakova)+2
149:28
...-1.....-21189158
North-Eastern FU (Zakharov, Maximov, Fedorov)+3
145:34
...-5......1205159
Altai SU (Daniil, Yuzhkova, Zhukov)+3
156:18
..-5..-2....1216160
Urgench SU (Quriyozov, Mattiev, Madraimov)+1
223:04
...-2......1243161
Novosibirsk SPedU (Viacheslav, Julia, Dmitry)+3
189:01
..........1249162
Tashkent U of IT 2 (Kardashev, Gazizullin, Zemlyanskiy)+2
233:50
...-3......1273163
RSU of Oil and Gas (Kuklamov, Khusanov, Lisov)+4
213:30
..........1293164
SPb SPU 1 (Kravchuk, Melnikov, Sobolev)-4..-2-4+2
257:39
...-1.1297165
NU of Uzbekistan 1 (Shapovalov, Kadamov, Sayfutdinov)+3
248:35
..........1308166
MSU Tashkent 3 (Sitdikov, Chirevko, Ikramov)+4
235:52
...-4......1315167
East-Siberian S Edu A (Savvateev, Reymerov, Gumenyuk)+10
126:17
..-4-3......1326168
Omsk SU (Kalchevsky, Karpov, Kruten)+4
251:13
...-9......1331169
Novosibirsk STU 3 (Vodostoeva, Soloviev, Serenko)+4
269:26
..........1349170
Baku Qafqaz U 3 (Valizade, Mursalov, Seyidmammadov)+9
265:26
..-2.......1445171
Khakas SU (Nikolay, Konyaev, Sakerin)-1-6.........00172
Siberian SAU (Kazmiruk, Baranov, Bolgov)-9...-8......00172
Kemerovo SU (Tutov, Pavel, Verman)...........00172
Issyk-Kul State U (Reshetnikov, Turkin, Kapustin)-2...-2......00172
Chita SU (Abramov, Bronyuk, Palkin)-3-5..-3......00172
Tomsk SU of CSR 2 (Mukhamadeev, Gushin, Matveev)...-5.......00172
Kyrgyz-Turkish Manas U (Ibragimov, Moldomurov, Ibragimov)...........00172
Int'l Ataturk Alatoo U (Omorov, Urmat, Erkulov)...........00172
Kyrgyz STU (Elly, Pryadkin, Molchanov)...........00172
Baku MSU 2 (Bagirov, Sokolov, Mamedzade)....-4......00172
Tbilisi SU Geo-French 1 (Apkhaidze, Jojua, Kasradze)....-5......00172
American U of Armenia 1 (Karo, Pilosyan, Zomorodian).-5..-1......00172
Tbilisi SU Geo-French 2 (Meishvili, Loria, Gogatishvili).-2.........00172
Yerevan SUAC 1 (Tadevosyan, Uzunyan, Sargsyan)....-5......00172
Baku Qafqaz U 1 (Javadov, Novruzov, Babayev)-10..........00172
Tbilisi IBSU 2 (Gandilyan, Zarkua, Chelishvili)....-1......00172
Baku SU 1 (Aghayeva, Najafov, Yusubov)....-7.....-200172
Baku Qafqaz U 4 (Abdullayev, Quliyev, Soltanzade)........-2..00172
American U of Armenia 2 (Voskanyan, Darbinyan, Khasikyan)-2...-8......00172
Tbilisi SU Geo-French 3 (Odisharia, Bendeliani, Miqaberidze)...........00172
Russian-Armenian SU 3 (Gevorgyan, Gevorgyan, Martirosyan)-9..........00172
Gyumri SPI (Hovhannisyan, Pahlevanyan, Ghazaryan)-6..........00172
Tbilisi SANGU 3 (Atabegashvili, Chkheidze, Gverdtsiteli)...........00172
Yerevan SUAC 2 (Hovhannisyan, Khangaldyan, Tokmajyan)-2...-1-5.....00172
Georgian TU (Osipovi, Dzneladze, Koriani)...........00172
West Kazakhstan SU (Shagirov, Abamov, Sergeev)....-4......00172
Tashkent U of IT 1 (Kovalenko, Bondarenko, Putcev)-10..........00172
Gulistan SU (Nurtayev, Yuldashev, Xudoyberdiyev)...........00172
Bukhara SU (Babayev, Davronov, Mustafoyev)-8...-11......00172
Tashkent STU (Umarov, Magzumov, Pirnapasov)...........00172
Tashkent U of IT Urgench 1 (Otajanov, Sadullayev, Janar)......-2.-6..00172
Tashkent SU of Economics (Skaldin, Jebrak, Maslikov)-1..........00172
Tashkent U of World Econ and Dipl (Abdiyev, Bosimov, Matyoqubov)...........00172
South Kazakhstan SU (Khasanova, Iskakov, Kharakhordina)-5..........00172

Total runs4026810344543152236495087593
Accepted170142696561522173341
Rejected23254827547891184284357252